ماجراهایی من وریحان

هدیه ای از تنها یگانه هستی بخش

... سلام قربون محبتتونماجراهایی من وریحان خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

خواب پدیده ای شگرف است که تا به امروز نیز دانشمندان نتوانسته اند به همه اسرار و رموز آن پی ببرند. بعنوان مثال اینکه چرا بدن ما به خواب نیاز دارد و یا اینکه دقیقآً در حین خواب چه اتفاقاتی برای ما رخ می دهد ولی در زیر مطالب جالب راجع به خواب می توانید ملاحظه کنید.
در هر خواب شبانه، 5 مرحله متفاوت وجود دارد که هر کدام از این مراحل به طور کلی با 4 مرحله دیگر متفاوت می باشد.
در هنگام خواب سنگین، تنفس، ضربان قلب و فشارخون به پایین ترین حد خود در طول شبانه روز می رسد.
هنگامیکه خواب می بینیم در مرحله خواب REM یا Rapid Eye Movement(حرکت سریع چشم ها) هستیم. این زمان، برای هم مغز و هم بدن ما مرحله ای بسیار فعال است. دانشمندان معتقدند در این هنگام است که نوزادان می توانند آموخته های خود در طول بدن ما مرحله ای بسیار فعال است. دانشمندان معتقدند در این هنگام است که نوزادان می توانند آموخته های خود در طول روز را به تمرین گذارند و این مرحله برای یادگیری، رشد و پیشرفت نوزاد بسیار مهم می باشد.
هنگامیکه ما خواب می بینیم تحرکات مغز بسیار شبیه به تحرکات آن در زمان بیداری است.
خواب ما در نیمه اول شب در مقایسه یا نیمه دوم خواب، سبک تر است.
ساعت درونی بدن، در صورت 24 ساعته تنظیم شده است که سبب می شود از ساعت 1 پس از نیمه شب تا 6 صبح و در طول روز حدود ساعات پس از ناهار به خواب نیاز پیدا کند.
هر کدام از ما به طور متوسط 6 بار در طول شب از خواب بیدار می شویم که ممکن است فردای آن شب اصلاً آنرا به خاطر نیاوریم.
دمای بدن هنگام خواب پایین تر از حد معمول می رود و در حدود ساعت 4 صبح به پایین ترین حدش می رسد. سپس پیش از طلوع آفتاب شروع به بالا رفتن می کند.
حتی در هنگام عمیق ترین زمان خواب ما، قسمتی از مغز وظیفه دریافت صداها و سیگنالها را از اطراف به عده داردو به همین خاطر است که مادران و پدران تازه با وجود خستگی اشان، در هنگام خواب صدای گریه نوزادشان را می شنوند و از خواب بیدار می شوند.
.
سیستم خواب در نوزادان:
نوزادان به طور متوسط بیشتر طول شب و روز را در خواب سپری می کنند و هر چند ساعت یکبار برای شیرخوردن بیدار می شوند. معمولاً برای پدران و مادران تازه بسیار مشکل است که بدانند نوزادشان به چه میزان خواب نیاز دارد.
به طور متوسط نوزادان در حدود 8 تا 9 ساعت در روز و حدود 8 ساعت در شب می خوابند. البته اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند در طول شب بطور پیوسته در حدود 6 تا8 ساعت بخوابند و معمولاً تا سن 3 ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند. در اغلب نوزادان آنها هر 3 تا 4 ساعت برای شیر خوردن بیدار می شوند. اگر نوزاد شما خود برای شیر در طول شب بیدار نمی شود، لازم نیست که او را برای شیر خوردن بیدار کنید مگر آنکه پزشک او به شما این را توصیه کرده باشد. البته تا هفته پنجم و ششم اجازه ندهید نوزادتان بیش از 5 ساعت بدون شیر بخوابد.
کودکان و نوزادان نیز مانند بزرگسالان مراحل مختلف خواب دارند و در هر مرحله عمق خواب آنها نیز تغییر می کند. بسته به مرحله خواب، نوزادان می توانند در خواب دست و پا زده و در حرکت باشند و یا آرام و بدون حرکت در جای خود دراز بکشند.
الگوی خواب نوزاد از هنگامی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند. در حدود 8 ماهگی جنین، او شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می کند.
برای نوزادان نیر دو نوع خواب وجود دارد:
خواب REM یا حرکت سریع چشم ها :
این مرحله از خواب، خواب سبک است که در این مرحله نوزاد خواب نیز می بیند و چشم های او با سرعت به جلو و عقب حرکت می کنند. با اینکه نوزادان حدود 16 ساعت در شبانه روز می خوابند، حدوداً نیمی از این زمان خواب rem می باشند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان بسیار کمتر از این زمان می خوابند و تنها چند ساعت را در خواب rem سپری می کنند.
خواب غیر REM:
خواب غیر REM خود به چهار دسته تقسیم می شود.
مرحله اول: چرت زدن- چشم ها بر روی هم می افتند، ممکن است باز و بسته شوند.
مرحله دوم: خواب سبک- نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد و ممکن است با صدا از جا پریده و تکان بخورد.
مرحله سوم: خواب سنگین- در این مرحله نوزاد آرام و بدون حرکت است.
مرحلهچهارم: خواب بسیار سنگین- در این مرحله نوزاد کاملاً آرام و بدون حرکت است و حتی با سر وصدا نیز تکان نمی خورد.
نوزاد در هر بار خوابیدن ابتدا وارد مرحله اول و سپس مرحله 2 و 3 و 4 می شود پس آن به مرحله 3 بازگشته و بعد مجدداً وارد مرحله 2 شده و پس از آن وارد خواب rem می گردد. این سیکل ممکن است چندین بار در طول خواب او رخ دهد. بعضی از نوزادان هنگامیکه از مرحله خواب بسیار عمیق وارد خواب سبک می شوند ممکن است به طور کامل بیدار شده و در چند ماه اول برایشان مشکل باشد که دوباره به خواب برگردند. نوزادان معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن، بسیار هوشیار هستند و به اطراف نگاه کرده و متوجه پیرامون خود می باشند. در صورت شنیدن صدا به آن پاسخ نیز می دهند. اما بلافاصله پس از این زمان آرام ولی هوشیار، زمان گریه فرا می رسد که او دست و پای خود را به شدت تکان داده و شروع به گریه می کند. بنابراین اگر بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد به او شیر بدهید می توانید از وارد شدن او به فاز گریه جلوگیری کنید.
.
کمک به نوزاد برای خوابیدن به تنهایی:
بسیاری از نوزدان ممکن است قادر نباشند که الگوی خواب و بیداری خود را تنظیم کنند، به خصوص اینکه نمی توانند خودشان را بخوابانند. بتابراین بسیار مهم است که شما علایم خواب آلودگی نوزاد خود را بدانید و با فراهم کردن محیط امن و مناسب برای او، او را آماده خوابیدن کرده و به او کمک کنید تا خود به تنهایی به خواب رود. علایم آمادگی برای خواب رفتن در نوزاد می تواند هر کدام از موارد زیر باشد:
مالیدن چشم ها
خمیازه کشیدن
به یک نقطه خیره شدن
گریه و بی قراری
بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده، در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آنکه خوابش ببرد او را در تخت خودش گذاشته تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود. اینکه یک روتینی را برای پیش از خواب نوزاد درست کنید فکر بسیار خوبی است. بعنوان مثال می توانید برای او یک موسیقی ملایم پیش از خواب پخش کنید ولی به یاد داشته باشید که اجازه ندهید او در آغوش شما به خواب برود زیرا که این می تواند برای او براحتی به یک عادت تبدیل شود. اگر پیش از تاریک شدن هوا نوزادتان را برای خواب در تختش می گذارید، اطمینان حاصل نمایید که پرده های اتاق، اتاق او را کاملاً تاریک کرده اند. بدین ترتیب ساعت بیولوژیکی او کم کم به رابطه خواب و شب و روز عادت کرده، یاد می گیرد که شبها خوابیده و روزها بیدار باشد.
.
ایجاد روتین برای خواب نوزاد:
کودکان در امور روزمره اگر دارای یک الگوی خاص باشند که بتوانند بر روی آن حساب کنند، بسیار بهتر عکس العمل نشان می دهند. این امر برای خواباندن نیز صدق می کند. اگر از ابتدا برای کودک یک روتین خاص درست کنید او سریعاً به این روتین عادت کرده و بر طبق آن می خوابد. برای ایجاد یک روتین مناسب برای خواب کودک از همان هفته اول باید شروع کنید. اینکه ما چگونه و به چه میزان می خوابیم، تا قسمت زیادی مطابق با عادات ما می باشد و اینکه بدن ما چه سیگنالهایی را مربوط به خواب می داند. این برای نوزادان نیز متفاوت نمی باشد. بنابراین هر طور که از ابتدا نوزاد خود را عادت دهید بدن او نیز همانگونه پاسخ می دهد.
برای ایجاد روتین خواب برای نوزادتان باید که ثابت قدم و مدام باشید. بدین معنا که هر شب سر یک ساعت خاص او را برای خواب شبانه در تختخواب و یا گهواره اش بگذرید. برای او سیگنالهای مربوط به خواب درست کنید تا کم کم او بداند با دیدن این سیگنالها وقت خوابش فرا رسیده است. روش های خوبی که می توانید امتحان کنید حمام کردن، گذاشتن موسیقی ملایم و یا کلاسیک برای او، کتاب خواندن و یا او را در آغوش گرفتن می باشد. برای اینکه کودکتان در طول شب راحت تر و طولانی تر بخوابد درست پیش از خوابش یک وعده کامل به او شیر بدهید. ولی مراقب باشید که او در بغل شما به خواب نرود بلکه او را تا هنگامی که بیدار است در تختش بگذارید و با تاریک کردن اتاق یک سیگنال دیگر به او بدهید که وقت خواب فرار سیده است.
در چند ماه اول ممکن است که نوزادتان در طول نیمه شب برای شیر خوردن بیدار شود ولی اگر از ابتدا برای او روتین مناسب خواب درست کرده باشید و در طول روز به او میزان کافی شیر بدهید پس از ماههای اول او می تواند در تمام طول شب بدون وقفه تا صبح حدود 6 و یا 7 صبح بخوابد.
حمام کردن پیش از خواب به بهتر خوابیدن نوزاد بسیار کمک می کند زیرا که بدن کوچک او را خسته کرده و نیز با گرم شدن بدنش او بیشتر از حد معمول خواب آلود می شود. اگر که نوزادتان در طول شب برای شیر از خواب بیدار می شود سعی کنید که در نهایت سکوت و آرامش و بدون اینکه با او حرف بزنید و یا او را تحریک کنید در یک نور خیلی کم به او شیر داده، او را عوض کنید، و سپس بدون برانگیختن او، دوباره در تختش بگذارید تا خود به خواب رود.
.
خواب میان روز:
در ابتدا نوزادان بیشتر زمان روز و شب را در خواب سپری می کنند. ولی هرچه که بر سن آنها اضافه می شود میزان خواب روزانه آنها نیز کم تر می شود. با این حال تا هنگامی که آنها به مدرسه بروند بدنشان به این خواب میان روز نیاز دارد. بیشتر کودکان از چند ماهگی تا 18 ماهگی دو خواب میان روز، یکی در صبح و یکی بعد از ناهار دارند. برای کمک به فرزندتان برای اینکه خواب میان روز خوبی داشته باشد باید:
برنامه زمانی منظم برای خواب او در روز داشته باشید. بدین معنا که هر روز سر یک ساعت خاص او را برای خواب نیمروزی در تختش بگذارید. حتی اگر این به این معنا باشد که باید برنامه های روزانه خود را تغییر دهید.
پیش از خواباندن او را آرام کنید و یک زمان خلوت با او داشته باشید تا او از شروشور و هیجان روز دور باشد.
اتاق او را تاریک کرده تا او بهتر به خواب برود.
از ایجاد سرو صدا و برانگیختن او در هنگام خواب خودداری کنید.
از دلایل اهمیت خواب میان روزی این است که کودکان در طول روز بیشتر خواب rem خواهند داشت که این نوع خواب به استراحت کردن و آرامش گرفتن مغز کمک می کند. همچنین خوابهای میان روزی باعث کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول (Cortisol) می شوند.
.
چرا خواب برای رشد و نمو کودک حیاتی است؟
نه تنها خواب به بدن کمک می کند تا انرژی هایش را نگهداری و ذخیره کند، بلکه خوابیدن برای رشد مغزی نوزاد نیز بسیار مهم است. دانشمندان معتقدند که خوابیدن به رشد مغز کمک می کند، زیرا که در حین خواب REM
(Movement Rrapid Eye) مغز استراحت نمی کند و به فعالیتهای خود ادامه می دهد. در حقیقت، جریان خون به مغز در زمان خواب remبه 2 برابر مقدار معمولش می رسد. زیرا که باقی اعضای بدن در خواب به سر می برند و در نتیجه به جریان خون زیادی نیاز ندارند. این افزایش جریان خون به مغز به خصوص به قسمتی از مغز که عمل کنترل خود به خود تنفس را بر عهده دارد زیاد می شود.
در مدت زمان rem بدن شروع به افزایش تولید پروتین های عصبی خاصی می کند که سازنده قالب مغز می باشند.
همچنین در زمان خواب سبک، مغز شروع به پروسس کردن اطالاعاتی می کند که در زمان بیداری کسب کرده است، اطلاعاتی که به نظر مفید می آیند را در حافظه ثبت می کند و اطلات نامربوط و غیر مهم را پاک می کند. این عمل در یادگیری نوزاد، که دنیایی جدید به سویش گشوده شده است بسیار حائز اهمیت است.
بسیاری از دانشمندان معتقدند که خواب سبک یا rem باعث تحریک کردن مغز در حال رشد نوزاد شده و تصاویر مفیدی را که برای رشد فکری نوزاد بسیار مهم است را در اختیار مغز می گذارد. در حین خواب سبک قسمتهای بالایی مغز همچنین فعال می مانند، در حالیکه در حین خواب سنگین یا nrem قسمتهای بالایی مغز نیز بسته شده و بدن نوزاد شما، از طریق قسمتهای پایینی مغز کنترل می شود. یکی از دلایلی که نوزادان بخش بیشتری از خوابشان را در مقایسه با بزرگسالان در rem به سر می برند می تواند این باشد که مغز آنها بسیار سریع در حال رشد است (کودکان تا 2 سالگی به 75% رشد مغزی کامل خود می رسند) و برای این رشد نیاز دارند تا بیشتر فعال باقی بماند.
جالب است که بدانید کودکانی که زودتر به دنیا می آیند تقریباً 90% زمان خوابشان را در rem به سر می برند، به احتمال بسیار زیاد دلیل آن این است که بتوانند رشد مغزیشان را سرعت بخشند و زمانی را که در شکم مادرشان برای رشد از دست داده اند به این طریق جبران کنند.
.
میزان نیاز نوزاد به خواب:

• از تولد تا 6 ماهگی:
نوزادان در طول شبانه روز بیشتر اوقات خود را در خواب سپری می کنند. به طور متوسط نوزادان چیزی در حدود 18- 16 ساعت در شبانه روز می خوابند. نوزادان غالباً دارای چهار سیکل خواب در هر 24 ساعت هستند و در طول روز به حداقل 2 بار خواب میان روزی نیاز دارند. مدت زمان خواب میان روزی نوزادان به زمان بندی غذای آنها بستگی دارد.
پس از هفته ششم زندگی، میزان خواب نوزاد به 16-15 ساعت تقلیل یافته و در چهار ماهگی به 12-9 ساعت به علاوۀ خوابهای میان روزی می رسد. کودکان شش ماهه به طور متوسط در حدود 12-10 ساعت می خوابند.

• 6 ماهگی تا یکسالگی:
تا حدود 6 ماهگی کودک باید دارای یک روتین برای خوابش باشد. در این سن معمولاً کودکان دوبار در طول روز به مدت 2- 5/1 ساعت و در شب به مدت 12-11 ساعت می خوابند. هرچه کودکان به یکسالگی نزدیک تر می شوند بعلت مشغله زیاد و بازی گوشیشان ممکن است از خواب میان روزشان کم کنند ولی در طول شب آنها همچنان به 12 ساعت خواب نیاز دارند.

 

[ ۸۸/۰۲/۲۲ ] [ 0:59 ] [ مامانی ]

[ ]

وای چه روزا و شبهایی که به سختی میگذره٬از درد لگن وکمر خوابم نمیبره یعنی راستش نه می تونم بشینم نه بخوابم همش باید راه برم یا بایستم.ولی همه این سختی ها رو به عشق ریحانم تحمول میکنم خدا فقط توانشو بهم بده.

[ ۸۸/۰۲/۲۲ ] [ 0:21 ] [ مامانی ]

[ ]

 ونوزادم 

نوزاد خيلي كارها را مي تواند انجام بدهد

Ø          وقتي نوك پستان به دهانش نزديك شود مي تواند آنرا بكمد

Ø          مي تواند انگشت شما را در دستان خود بگيرد

Ø          مزه هاي شيرين و بوهاي خوش را تشخيص مي دهد

Ø          تماس جسماني، حرارت و لمس شدن را حس مي كند

Ø          وقتي گرسنه ميشود درد دارد و يا به آغوش شما نيازمند باشد گريه ميكند

Ø          مي تواند اطرافيان خود را بشناسد

و مهم تر از همه

مي تواند درك كند و بفهمد

 

شيوه برخورد مناسب مادر با نوزاد

نوزادان از همان ابتدا معني محبت و توجه ديگران را مي فهمند. اگر كسي آنها را در آغوش بگيرد ساكت ميشوند. اگر به نوزاد توجه و محبت شود ياد مي گيرد كه همه چيز را دوست داشته باشد.

Ø          نوزاد را در زمان هايي كه بيدار است در آغوش بگيريد.

Ø          با نوزاد حرف بزنيد و نوازشش كنيد. اين كار براي او بسيار لذت بخش است. با اين كار او متوجه ميشود كه كسي در كنارش هست و به او توجه مي كند

Ø          به چشم هاي نوزاد نگاه كنيد. فاصله دقيق صورت او با شما بايد 40 – 30 سانت باشد

Ø          نوزاد را نوازش كنيد و او را ماساژ دهيد

Ø          مراقب چيزهايي كه نوزاد را ناراحت مي كند باشيد

Ø          هرگز نوزاد را دعوا نكنيد

Ø          نوزاد را هميشه دوست داشته باشيد

بايد با نوزاد به گونه اي رفتار كرد كه او را خوشحال و آرام نگه داشت نوزاد با ارتباط گرم و صميمي بهتر رشد مي كند.

 

بين فرزند دختر و پسر نبايد فرق گذاشته شود

Ø          اگر انجام كاري خوب است آن را بايد براي هر دو جنس انجام داد.

 

حواس پنج گانه نوزاد را تقويت كنيد.

نوزاد از همان ابتدا آماده است تا دنيا را بشناسد

حواس پنج گانه او يعني شنوايي، بينايي، لامسه، چشايي، بويايي او كار مي كند و بايد كمك كرد تا اين حواس هر چه بهتر تقويت شوند و به كار گرفته شوند

 

تقويت حس شنوايي

Ø          با نوزاد حرف بزنيد، هر كاري را كه انجام مي دهيد با صداي بلند براي او بيان بكنيد

Ø          نوزادان را به شنيدن موسيقي عادت دهيد. موزيك ملايم پخش نماييد.

Ø          مراقب صداهاي ناخوشايند باشيد

Ø          اسباب بازي صدادار را در اختيار نوزاد قرار دهيد مثل جغجغه هايي كه به مچ دست نوزادوصل ميشوند.

Ø          همزمان كه مشغول انجام كارهاي روزمره تان هستيد در مورد كارهايي كه انجام مي دهيد به نوزاد توضيح دهيد. مثلاً اول ما بلوز را از سرت رد مي كنيم بعد به دست راست كمك مي كنيم تا از شكاف آستين رد بشه حالا نوبت دست چپه است كه از شكاف آستين رد بشه.

گفتن و تكرار اعمال روزمره توسط شما و شنيدن و دريافت اين اطلاعات توسط نوزاد باعث ميشود كه كودك ارتباط برقرار كردن و صحبت كردن را به خوبي ساختارهاي اساسي زبان بياموزد.

تقويت حس بينايي

Ø          در اطراف نوزاد اشياء راه راه – خال دار، شطرنجي و طرح دار زيادي را براي ديدن بگذاريد

Ø          براي گهواره و يا تخت او آويزهاي مختلف و اسباب بازيهاي با صورت خندان درست كنيد.

Ø          تماشاي حركت اشياء

Ø          نوزاد را با رنگ هاي مختلف آشنا كنيد

Ø          تخت و لباس نوزاد را از پارچه هايي با رنگ هاي شاد و زيبا درست كنيد

Ø          نصب يك آينه در تخت نوزاد

Ø          نشان دادن يك آكواريوم حاوي ماهي هاي رنگارنگ

 

تقويت حس لامسه

نوزاد را به آرامي ماساژ دهيد. تمام اندام نوزاد را هر روز به آرامي نوازش كنيد.

نوزاد را قنداق نكنيد. نوزاد از طريق دست و پا زدن و حركت كردن فعاليت مي كند. با قنداق كردن هم جلوي حركت هاي فعال او گرفته ميشود و هم حس لامسه او دچار مشكل مي شود. نوزادي كه نتواند خوب حركت كند مراحل ديگر رشد را به سختي مي گذراند.

موقع خواب مي توان نوزاد را با پارچه اي سبك پيچيد. اين كار خواب نوزاد را راحت تر ميكند. اما دست ها بايد آزاد باشد و پاها نيز بتواند حركت كند. اين كار به معني قنداق نوزاد نيست. هرگز دست و پاي نوزاد را محكم در قنداق نپيچيد.

 

 

 

 

تقويت حس چشايي

Ø          نوزاد با يك علاقه و ميل شديد به مزه شيرين بدنيا مي آيد و مزه شيرين شيرمادر يا شيرخشك را به ساير غذاها ترجيح مي دهد.

Ø          علاقمند نبودن نوزاد به مزه تلخ مي تواند سبب حفاظت نوزاد در مقابل بلع مواد مضر باشد. حس لامسه و حس چشايي نوزاد با همكاري همديگر به نوزاد كمك مي كنند تا جهان اطرافش را كشف كند و به ماهيت اشيا موجود در اطراف خود پي ببرد.

Ø          يك چيز جديد را به دست كودكتان بدهيد و در كناري بايستيد و به عكس العمل هاي او نگاه كنيد در ابتدا كودك به آن شي ء نگاه مي كند و به آن زل مي زند بعد آن را لمس مي كند و سپس آن را وارد دهانش ميكند. گذاشتن اشياء به دهان سرنخ هاي اساسي و مهمي را درباره جنس، شكل، اندازه به كودك مي دهد. هر چند وقت يكبار اسباب بازيها را بشوييد.

 

با نوزاد بازي كنيد

Ø          نوزاد از اينكه با او بازي كنيد لذت مي برد.

Ø          تقليد صداهاي مختلف، تغيير دادن چهره، تحريك اندام كودك، حرف زدن و حركت دادن او انواع بازي هايي است كه نوزاد دوست دارد.

Ø          اگر به نوزاد توجه كنيد متوجه مي شويد كه چه وقت به بازي نياز دارد و چه نوع بازي را دوست دارد.

 

در تهيه اسباب بازي به نكته هاي زير توجه كنيد:

Ø          اسباب بازيهايي را تهيه كنيد كه شكستني نباشد

Ø          اسباب بازيها خيلي ريز و كوچك نباشد

Ø          اسباب بازي را هر چند وقت يكبار بشوئيد.

 

و اما:                            شما مادر گرامي

تجديد قوا و دوران نقاهت مادر

كارهايي كه براي تجديد قوا مي توانيد انجام دهيد:

Ø          دوش گرفتن

Ø          ورزش كردن: رفتن به پياده روي و قدم زدن در هواي تازه مي تواند نتايج حيرت انگيزي در بهبودي شما و بالا رفتن اعتماد به نفس تان داشته باشد. به همراه نوزادتان به پياده روي طولاني برويد يا اينكه به حياط و يا حياط خلوت رفته و برروي پتويي دراز بكشيد و ماهيچه هاي دست و پاهايتان را بكشيد و عضلاتتان را سفت و شل نماييد.

 

خشم و ناراحتي خودتان را بيرون بريزيد:

Ø          كتاب و مجله هايي كه در مورد نگهداري و مراقبت از نوزاد و سلامت مادر مي باشد بخوانيد.

Ø          بيرون ريختن احساس و عواطف و تقسيم آن با كساني مانند خودتان مي تواند بسيار مفيد باشد.

Ø          بطور هفتگي با مادران قرار بگذاريد و در مورد مشكلات و تجاربتان با همديگر صحبت نمائيد.

 

به خودتان برسيد و از خودتان غافل نشويد.

Ø          كودك را به پدرش بسپاريد و به كارها و فعاليتها و به كارها و فعاليتهاي مورد علاقه خود بپردازيد.

Ø          عطر زدن به خودتان، شركت كردن در استخر و شنا عمومي مي تواند باعث نيرو بخشيدن و تجديد قواي روح و روان شما شود.

 

 

 

آنچه بايد مادر بداند:

Ø          اتاق نوزاد – لوازم نوزاد، حمام كردن، لباس پوشيدن، عمل دفع نوزاد، خوابيدن نوزاد. وزن كردن، كنترل درجه حرارت و مراقبت از پوست و تغذيه نوزاد

 

اتاق نوزاد

يك خانه خوب و ايده آل خانه اي است كه داراي:

Ø          سيستم آب و فاضلاب بهداشتي باشد

Ø          نوركافي داشته باشد

Ø          ديوار اتاقها به آساني تميز شود

Ø          داراي رنگ روشن باشد

Ø          حرارت، تهويه و رطوبت كافي داشته باشد.

درجه حرارت اتاق در روز 23-21 درجه سانتي گراد و در شب 3/18 – 5/15 سانتي گراد باشد. رطوبت نسبي 55 درصد باشد.

در زمستان بايد براي پيشگيري از كم شدن رطوبت اتاق از بخور، گذاشتن آب داخل كمتري روي چراغ مي توان استفاده نمود. اگر بخار در داخل پنجره اتاق در روز سرد مشاهده شود رطوبت كافي است.

 

لوازم اتاق نوزاد

قسمتي از لذت خوشامدگويي براي ورود بچه آماده كردن فضاي زندگي براي عضو كوچك و جديد زندگي مي باشد.

والدين گرامي اگر خواهان خريد وسايل جديد باشيد و يا به فكر تعمير و نوكردن وسايل هستيد اين ليست به شما كمك مي كند تا به چيزهايي كه باعث مجذوب شدن نوزادتان ميشود آگاه شويد.

لوازم اتاق نوزاد شامل:

Ø          لوازم بايد ساده، بادوام و به آساني قابل تميز شدن باشد

Ø          تشك نوزاد بايد محكم باشد نه سفت

Ø          پوشش تشك از جنس ضد آب و به اندازه اي بزرگ باشد كه كاملاً زبر و تمام سطح تشك را بپوشاند.

Ø          ملحفه بزرگ كه تمام تشك را بپوشاند

Ø          پتوي نوزاد كه از جنس پنبه يا پشم و يا مخلوطي از هر دو باشد.

Ø          تا زمانيكه نوزاد بزرگ شد نبايد زير سرش بالش گذاشت زيرا شيرخوار وقتي به شكم مي خوابد و صورت را در بالش فرو مي برد خطر خفگي او را تهديد مي نمايد.

Ø          يك قفسه كوچك كشودار براي لباس و لوازم شخصي نوزاد

Ø          تخت نوزاد داراي ميله هاي نزديك همديگر و لبه هاي آن به اندازه كافي بلند باشد.

Ø          وان مخصوص حمام نوزاد

Ø          سطل كهنه كه بهتر است درب آن با پا باز شود.

Ø          دستگاه بخور

Ø          صندلي نوزاد

Ø          ميز مخصوص تعويض كهنه

Ø          دماسنج براي اندازه گيري دماي اتاق

 

 

 

 

 

حمام كردن نوزاد

Ø          بعد از افتادن بند ناف مي توانيد روي يك صندلي راحت بنشينيد و كودك را روي پايتان حمام كنيد. زمانيكه هنوز بندناف خشك نشده و نيفتاده است شما مي توانيد يك در ميان نوزاد را حمام كنيد.

Ø          براي چند هفته اول مراقب بندناف باشيد. بعد از حمام كردن نوزاد لازم نيست ناف را با ناف بند ببنديد بايد هميشه خشك نگهداريد.

Ø          درجه حرارت اتاق در موقع حمام كردن بايستي بين 26-23 باشد اگر از وان استفاده ميشود درجه حرارت را مي توان با دماسنج و يا توسط آرنج خودتان تنظيم كرد.

Ø          چشم، بيني، گوش جهت جلوگيري از هرگونه آسيب احتياج به توجه خاصي دارد.

Ø          چين هاي بدن مثل كشاله ران، زير بغل، گردن بايد با دقت و بطور كامل تميز شود.

Ø          در صورتيكه سرنوزاد كبره بسته يا پوسته پوسته شده است لازم است شب با روغن زيتون آن محل را چرب نمائيد و صبح آن را شامپو كنيد.

Ø          بعد از حمام كردن كمي پماد A+D به پوست كودك بماليد تا از ادرار سوختگي در حساسيت هاي دوران نوزادي پوست كودك حفاظت كند.

 

روش حمام كردن

Ø          آب تميز و گرم درون وان بريزيد و درجه حرارت آن بين 26-23 درجه نگهداريد.

Ø          لباسهاي كودك را در آوريد و پتويي دور بدن آن بپيچيد.

Ø          ابتدا چشم و صورت نوزاد را بشوئيد براي جلوگيري از عفونت چشم ها، هر يك چشم ها را با يك گلوله پنبه تميز كه در آب جوشيده خيس شده است از گوشه چشم بطرف خارج بشوييد. براي شستن صورت نوزاد نيز از يك يا چند عدد گلوله پنبه استفاده نمائيد.

Ø          سر نوزاد را با شامپوي ملايم به شكل دايره بشوييد سپس با كتري يا پارچه اي كه آب نيمه گرم دارد با ملايمت به سرنوزاد بريزيد و كف ها را از او دور كنيد و با حوله نرمي كاملاً سر نوزاد را خشك نماييد.

Ø          پتو را از تن او دور كنيد و در حاليكه با دست چپ سر او را و با دست راست پاهاي او را نگه داشته و در بغل گرفته ايد او را بلند كنيد و داخل لگن قرار دهيد.

Ø          در هنگام شستشوي بدن نوزاد با او صحبت كنيد.

Ø          پس از شستن بدن، او را از آب بيرون بياوريد و پتويي دور او بگيريد و در حاليكه او را در آغوش گرفته ايد بدن او را با حوله نرمي خشك كنيد.

 

لباس پوشيدن

Ø          امروزه به نوزاد كمتر لباس مي پوشانند زيرا منازل در زمستان به راحتي با امكاناتي كه در دسترس است گرم ميشود و در تابستان از پوشش كم استفاده ميشود چون نوزاد راحتر است. لباس نوزاد بايد نرم بوده و حساسيت زا نباشد. راحت و آزاد باشد. مناسب هواي فصل باشد.

Ø          براي مثال: دور گردن گره نداشته باشد كه باعث خفگي شود.

Ø          از دكمه استفاده نشود.

Ø          از پيراهني كه در پشت گره زده شود مورد استفاده قرار گيرد.

Ø          جورابهاي ساق كوتاه يا بلند زماني استفاده شود كه پاهاي نوزاد سرد باشد.

 

وسايل مورد نياز براي تعويض پوشك نوزاد

Ø          يك مكان براي تعويض پوشك كه مي تواند يك ميز و يا زيرانداز نرم باشد.

Ø          يك زيرانداز پلاستيكي براي پوشاندن سطح مكان تعويض

Ø          كهنه هاي يكبار مصرف براي پاك كردن و خشك كردن كودك بعد از مدفوع كردن

Ø          اگر كودك شما به حساسيت پوستي مبتلا مي باشد بهتر است قبل از ماليدن كرم به بدن كودك به كمك يك پارچه نخي سطح پوست كودك را كاملاً خشك كنيد.

Ø          پنبه هاي توپي شكل براي پاك كردن

Ø          آب گرم (سعي كنيد هر شب فلاسك را با آب گرم پر كنيد تا هميشه در طول روز به آساني به آب گرم دسترسي داشته باشيد)

Ø          پماد سوختگي

Ø          يك دست لباس اضافي

Ø          يك ظرف يا سطل با در محكم و سفت براي نگهداري پوشك

 

عمل دفع نوزاد

نوزاداني كه توسط شيرمادر تغذيه مي شوند روزانه چندين بار عمل دفع را انجام مي دهند كه مدفوع آنها نرم و روان مي باشد و به شكل خردل دانه دار و دون دون مي باشد. مدفوع نوزاداني كه شيرخشك مي خورند سفت تر و رنگ آن قهوه اي مايل به زرد و يا سبز مي باشد.

اگر نوزاد شما يك يا دو روز هيچ مدفوعي دفع نكرد البته به شرط آنكه شكم بچه سفت نباشد و بچه هم شاد و سرحال باشد در اين صورت نبايد نگران شويد.

در صورتيكه مدفوع نوزادتان سفت و يا خيلي خشك باشد و يا به مقدار قابل ملاحظه اي خون و ماده لزج يا آب وجود داشته باشد بايد با پزشك متخصص اطفال تماس بگيريد.

 

 

 

 

ادرار نوزادان

نوزادان مي توانند هر ساعت پوشك خود را خيس كنند و يا اينكه بعضي ديگر فقط چهاربار در طول روز پوشك خود را خيس مي كنند و اين مقدار ادرار كردن طبيعي است.

حدوداً انتظار تعويض پوشك خيس را در طول روز و يا 8-6 كهنه پارچه اي داشته باشيد.

در چند روز اول تولد ادرار نوزادتان كمرنگ و رنگ پريده مي باشد و به تدريج زردتر و تيره تر و غليظ تر ميشود و ممكن است لكه مايل به صورتي در پوشك ديده شود كه در طول چند روز جاي نگراني نيست اما اگر بعد از چند روز شما رگه هاي خون واقعي را در ادرار يا مدفوع مشاهده كرديد فوراً به پزشك مراجعه نماييد.

 

ادرار سوختگي

تقريباً همه بچه ها حداقل يكبار هم كه شده دچار ادرار سوختگي مي شوند. معمولاً زماني شروع ميشود كه شيرخوار شروع به خوردن غذاي جامد مي كند.

لكه ها و خطوط قرمز رنگ و برآمدگي هاي برجسته و ورم كرده در ناحيه پوشيده شده با پوشك هشدار لازم را به شما خواهد داد.

براي پيشگيري بهتر است كه در هر بار تعويض پوشك بخصوص پس از هر بار مدفوع كردن ناحيه پوشك شيرخوار را تميز كرده و بشوئيد. بايد از تميز بودن و خشك بودن قسمت باسن و رانهاي شيرخوار و چين هاي بدن نوزاد مطمئن شويد.

اگر شما مي خواهيد تا شيرخوار آرام و راحت شود مي توانيد به مدت چند دقيقه شيرخوار را درون وان شستشو بنشانيد. بعد از شستن در آب يا تميز كردن به كمك آب يا دستمال مرطوب كمي پماد روي پوست شيرخوار بماليد. در ضمن پوشك را كمي شل تر و راحتر ببنديد و زود به زود پوشك نوزاد را عوض نماييد.

 

 

خوابيدن و آرامش نوزاد

نوزاد در روزهاي اول بيشتر مي خوابد. پس از دوهفته خواب نوزاد بين 18-16 ساعت در شبانه روز ميشود

Ø          جاي خواب نوزاد نبايد در معرض مستقيم نور خورشيد و يا جريان هوا باشد.

Ø          جاي خواب نوزاد نبايد خيلي نرم و يا سفت باشد

Ø          بالش نوزاد بسيار نازك و كم حجم باشد

Ø          نوزاد را روي شكم نخوابانيد بهترين شيوه به پهلو قرار دادن اوست

 

روش هايي موثر براي آرامش دادن به نوزاد

Ø          صداها مي توانند آرامبخش باشند. صداهاي ثابت و يكسان و تكرار شونده مثل جارو برقي، پنكه، آب در جريان (همه اينها شبيه صداهاي داخل رحم مي باشند)

Ø          قدم زدن و پياده روي در بيرون از منزل در هواي آزاد

Ø          سوار شدن به اتومبيل – صداي قطعات مختلف ايجاد آرامش در كودك مي كند به طوريكه اغلب كودكان در ماشين بخواب مي روند.

Ø          حركت و تكان خوردن يك تاب

Ø          حمام كردن

Ø          تكان دادن ملايم و نوازش كردن

 

 

 

 

 

آيا من بايد بگذارم تا كودكم گريه كند؟

Ø          در ماههاي اول تولد خيلي مهم است كه هر چه سريعتر نسبت به گريه بچه از خود واكنش نشان بدهيد اين عكس العمل نه تنها بچه را لوس نميكند باعث اطمينان خاطر و احساس امنيت بچه ميشود.

Ø          در بچه هايي كه در موقع گريه كردن به سرعت در آغوش گرفته شده اند احتمال آنكه در يك سالگي كمتر گريه كنند بيشتر است.

Ø          نوزاد زماني گريه مي كند كه واقعاً به چيزي نياز داشته با آن اهميت دهيد.

Ø          گريه تنها زباني است كه يك نوزاد مي تواند به كمك آن حرف بزند.

 

عوامل زير باعث گريه نوزاد ميشود:

Ø          گرسنگي

Ø          خيس كردن پوشك

Ø          نفخ شكم

Ø          خستگي

Ø          درد

Ø          تحريكات و هيجانات محيط مثل نور شديد، سر و صدا زياد

Ø          خيلي سرد و يا خيلي گرم شدن نوزاد

 

درجه حرارت

حرارت اتاق را تنظيم كنيد – هواي سرد موجب ميشود كه كودك انرژي خود را صرف گرم نگهداشتن بدن خود كند. در حاليكه اين انرژي بايد براي رشد او صرف شود.

وقتي كودكي سردش است بي قراري مي كند و تندتر از معمول نفس مي كشد. سرماي بيش از حد موجب مرگ نوزاد ميشود.

بجاي اينكه لباس زيادي به تن نوزاد كنيد بهتر است هواي اتاق را تنظيم كنيد. حرارت     26-23 درجه سانتي گراد بسيار مناسب است.

در گرماي زياد كودك زياد عرق مي كند و آب بدنش كم ميشود در اين حالت بايد شير بيشتري به نوزاد داد.

 

تغذيه نوزاد

شير مادر به تنهايي بهترين غذا و نوشيدني تا پايان شش ماهگي است.

از پانزده روزگي به بعد نياز است به نوزاد قطره ويتامين A-D خورانيد. در زمان شيردادن به چشم هاي نوزاد نگاه كنيد و با لبخند و آرامش و محبت با او حرف بزنيد.

 

براي شيردادن به نكته هاي زير توجه كنيد:

Ø          نوزاد را بلافاصله پس از تولد شيردهيد

Ø          شيراوليه يا آغوز سرشار از مواد مغذي و ايمني بخش است

Ø          همه مادران مي توانند به نوزاد خود شيردهند

Ø          ميزان شير هيچ ارتباطي با اندازه پستان او ندارد

Ø          هر چقدر نوزاد بيشتر پستان را بمكد شير بيشتري توليد ميشود

Ø          نوزاد را به گونه اي در آغوش بگيريد كه هيچ نوع مانعي بين او و سينه شما نباشد.

Ø          در ابتدا نوك پستان را كنار لب او قرار دهيد. با اين كار نوزاد پستان را به دهان مي گيرد. پس تمامي نوك پستان و بخشي از هاله اطراف آن را در دهان او قرار دهيد. اين كار عمل مكيدن را راحتر مي كند.

والدين گرامي

اگر كودكتان را دوست داريد واكسنهايش را به موقع تزريق نماييد.

وزن نوزاد مهم ترين معيار براي كافي بودن شير مارد و اطمينان از تندرستي اوست. لذا براي اطمينان از وزن گيري كودكتان به مراكز درماني مراجعه نماييد.

 

علائم خطر در نوزاد

Ø          كاهش قدرت مكيدن

Ø          تشنج

Ø          استفراغ مكرر

Ø          ناله كردن

Ø          بيقراري، تحريك پذيري

Ø          برآمدگي ملاج

Ø          عدم دفع مدفوع و ادرار در روز اول زندگيژ

Ø          رنگ پريدگي شديد يا كبودي

Ø          زردي 24 ساعت اول

Ø          قرمزي، گرمي و تورم يا بزرگي پستان نوزاد

Ø          درجه حرارت بالا يا درجه حرارت پائين

[ ۸۸/۰۲/۲۱ ] [ 19:55 ] [ مامانی ]

[ ]

حتما این دو کار را انجام دهید و نتیجه رو برام بگید.

اگر شماهم مطلبی دارید بگید تا در پستهای بعدی از اون استفاده کنم.

قربون همتون

[ ۸۸/۰۲/۱۶ ] [ 12:34 ] [ مامانی ]

[ ]

سلام

امروز می خوام دوتا مطلب اموزنده جالب بگم حتما خوشتون میاد یعنی امیدوارم.

برای اینکه کودک بیشتر سرگرم باشه وذوق کنه وهوشش زیاد یشه:

۱- تو اتاقش یه اینه ی قدی نصب کنیم که موقع بازی خودش رو ببینه .با این کار اول از همه تعجب می کنه بعد می خنده و مدتها مشغول تماشای خود هست و شما مامان عزیز به کارتون میرسید.

۲- روی تمام اسباب ووسایل منزل اسمشان را به صورت ابتدایی و ساده بنویسید تا کودک از طریق دیداری با کلمات اشنا بشه و لغت نامه تصویری داشته باشه وقتی بزرگتر شد.مثلا روی بخاری به طور ساده بنویسید بخاری

[ ۸۸/۰۲/۱۶ ] [ 12:26 ] [ مامانی ]

[ ]

سلام سلام 100سلام همگی سلام

وای نمیدونی که چی شده دیروز من و مامانی خیلی حوصلمون سر رفته بود اخه بابایی از صبح که میره سر کار پول در بیاره بعدش میره کلاس کنکور اخه مامانی بابایی رو تشویق می کنه که ادامه تحصیل بده بابایی هم با همه سختی که داره درس میخونه البته مامانی خیلی کمکش می کنه. خلاصه ما از صاح تا 11 شب تنها هستیم دیروز هم از اون روزای بود که تنها بودیم .راستی هرروز صبح ساعت 10تا 11 بابایی زنگ می زنه و با مامانی صحبت می کنه ولی دیروز زنگ نزد اینه هم یه دلیل دیگه که من ومامانی تصمیم گرفتیم یکم بابایی رو اذیت کنیم هرچی زنگ زد ساعت 3جواب ندادیم بابایی هم که سریع نگران میشد هی زنگ زد ما جواب ندادیم تا اخر دلمون سوخت و جواب تلفن بابایی ر دادیم بابایی گفت کجایین مردم(دور از جونش) از دلشوره  گفتیم ما باهات قهریم خسته شدیم از تنهایی بابایی گفت ببخشید من خیلی خودمو مشغول کردم ببخشید مامانی خندید و گفت اشکال نداره ما یجوری خودمون سر گرم می کنیم تو نگران نباش بعد خداحافظی کرد. شب که بابایی امد یه عالمه کتاب قصه وداستان برام خریده بود وقول داد که سعی کنه بیشتر با ما باشه. منم پریدم بقل بابایی یه عالم بوسش کردم.

 

[ ۸۸/۰۲/۱۵ ] [ 18:26 ] [ مامانی ]

[ ]

بابا جون ندا میتونید نظر بدین .یعنی تی؟ نمیدین من ناناحت میسم

و دیده سیر نمی خورم.

(ببخشید دخمل من کمی حساس ولوس)

[ ۸۸/۰۲/۱۵ ] [ 13:19 ] [ مامانی ]

[ ]

[ ۸۸/۰۲/۱۵ ] [ 13:16 ] [ مامانی ]

[ ]

سلام و ظهر همگی

همیشه لازم نیست برای بازی وسرگرم کردن کودکمان از اسباب بازی های گرانبها استفاده کنیم.هرچند اسباب بازی های گران اتاق  بچه را زیبا می کنه.

ولی با ساده ترین روشها می تونی بچه هامون را سرگرم کنیم وخنده رو روی لبای کوچیکشون بیا وریم.

[ ۸۸/۰۲/۱۵ ] [ 12:53 ] [ مامانی ]

[ ]

سرسري

(حرکت سر به طرفين)

سرسري باباش مياد
صداي کفش پاش مياد
با جيب پر قاقاش مياد

مار اومد و موش اومد

(انگشت هاي سبابه و وسط را به صورت راه رفتن به سوي طفل حرکت مي دهند و در پايان او را غلغلک مي دهند)

مار او مد و موش اومد
ز خونه ميزا موش آمد
سماورش جوش آمد
آب مي خواد و نون مي خواد
کا مي خواد و جو مي خواد
هرشبه پلو مي خواد
دست داره و پا داره
دندون طلا داره
کاري با شما* داره

 *در اين جا مي توان نام کودک را به شرطي که دو سيلابي باشد ذکر کرد.

[ ۸۸/۰۲/۱۵ ] [ 12:49 ] [ مامانی ]

[ ]

سرام به همگی

از شما مامان وبابا ها خواهش می تونم کارهای ما نی نی ها رو از همون ابل یاد داشت کنید تا بدونیم کی را اوفتادی کی حف زدیم تازه  خودتون راحتر میتونید به ما اموزش بدین تا پرفسور بسیم

می بوسمتون البته با اجازه بابای

[ ۸۸/۰۲/۱۳ ] [ 1:7 ] [ مامانی ]

[ ]

تعریف افراد باهوش

یک فرد با هوش دارای خصوصیات زیر می باشد:

1-     انگیزه => که او را وادار به حرکت کند و فعال نگه دارد.

2-     اشتیاق به کار

3-     خوش بینی

4-     داشتن شجاعت

5-     دارا بودن خلاقیت

که اگر انگیزه داشته باشد اشتیاق به کار در ان ایجاد می شود ونسبت ب انچه فکر می کند و انجام می دهد خوش بین است .به قول معروف نیمه پر لیوان را می بیند که این باعث شجاعت و اعتماد به نفس می شود که اگر هم احتمال شکست باشد باز ان کار را انجام می دهد. تمام این عوامل باعث ایجاد فکری خلاق در فرزندانمان می شود.

وظیفه مهم ما والدین در این است که از فکر واندیشه انها حمایت کنیم واین کار هم با تشویق ما والدین و سرکوب نکردن انگیزه فرزندمان حاصل می شود.

 


ادامه مطلب

[ ۸۸/۰۲/۱۳ ] [ 0:23 ] [ مامانی ]

[ ]

رشد زودرس حركتي، كلامي و ذهني از ويژگي هاي كودكان داراي هوش بالا است.كودكان تيزهوش كنجكاوترند. مرتب راجع به مسائل مختلف سؤال مي كنندكودكان تيزهوش با توجه به اين كه قدرت فراگيري بالايي دارند ممكن است با كودكان عادي همسال خود خيلي احساس هماهنگي نكنند.
بنابراين مايلند كه با افراد بزرگتر نشست و برخاست نمايند. افراد بزرگتر هم آنها را كمتر مي پذيرند. بنابراين، اين خطر وجود دارد كه كودكان هوشمند تا اندازه اي احساس سرخوردگي و عدم رضايت كرده و منزوي بشوند. اما جاي نگراني نيست؛ زيرا اينها كاملا موقتي است.
به اين ترتيب كه اين بچه ها با توجه به هوش بالايي كه دارند بزودي مي آموزند راه هايي براي برقراري ارتباط بهتر با ديگران پيدا كنند.
اغلب والدين اين كودكان نگران اين مسئله هستند كه مبادا فرزندشان گوشه گير شود و مهارت هاي عادي زندگي را فرا نگيرد. در حالي كه ديده شده اين كودكان اجتماعي تر از ساير مردم هستند و بسيار راحت تر مي توانند با ديگران ارتباط برقرار كنند.افراد باهوش هميشه مهربان هستند و خود را به خاطر برآورده شدن نيازهاي ديگران در درجه دوم قرار مي دهند......
من كه خيلي دلم ميخواهد آميتيسم باهوش باشه براي همين از هيچ تلاشي دريغ نميكنم و از همون ماههاي اول شروع كردم و براش كتابهاي در زمينه پرورش هوش نوزادان را تهيه كردم و به ساير دوستان هم توصيه ميكنم اين كتابها رو تهيه كنن. شيوه هاي تقويت هوش نوزاد نوشته دكتر بئاتريس ميلتر
 

[ ۸۸/۰۲/۱۱ ] [ 17:59 ] [ مامانی ]

[ ]


به نظر من بچه باهوش بچه ایه که یه خرده شیطون باشه اما با ادب و خیلی راحت
با اطرافیانش ارتباط برقرار کنه

[ ۸۸/۰۲/۱۰ ] [ 0:21 ] [ مامانی ]

[ ]

به نظر من بچه باهوش بچه ای هست که درک بالاتری داره ونسبت به همسالانش خلاقیت بیشتری در بازیها با کارهاش نشون می ده. از نظر سرعت یاد گیری هم میتوان بچه باهوش را تعریف کرد.
در دوران بارداری تنها کمکی که برای افزایش هوش بچه می توان کرد. اول دوری از استرس وسژس تغذیه مناسباست. خیلی از میوه ها و گیاهان دارویی در این مورد توصیه شده اند مثل فندق کندر ماهی و غیره.

ممنون از نظر پرمهرتون

[ ۸۸/۰۲/۰۹ ] [ 15:18 ] [ مامانی ]

[ ]

اگه اینده ما نی نی گولی ها براتون مهم هست مامانی منو کمک کنید

 با نظرای خوبتون.

نی نی

[ ۸۸/۰۲/۰۹ ] [ 12:15 ] [ مامانی ]

[ ]

بچه با هوش تنها به بیست گرفتن در تمام درسها تو مدرسه نیست.

باید در همه چی مثبت باشه ودر همه مراحل موفق باشه.

[ ۸۸/۰۲/۰۹ ] [ 11:39 ] [ مامانی ]

[ ]

از نظر شما به چه بچه ای با هوش می گویند؟

 

[ ۸۸/۰۲/۰۹ ] [ 11:32 ] [ مامانی ]

[ ]

برای رورش یه کودک با هوش باید از همین دوران یعنی دوران بارداری

شروع کرد به پرورش اون.من هم همه تلاشم ومی کنم که یه بچه خوب

بزرگ کنم.

همه والدین دوست دارن بچه با هوش داشته با شن.ولی میدونی با

هوش داشته باشن.

ای تو پدر ومادر عزیز میدونی باهوش به کی می گن؟ از این به بد در هر

 پست یک سوال یا سوالاتی مطرح می کنم و شما جواب دهید و در

پست بعدی نتیجه گیری میکنیم.شما هم کمکم کنید تا از نظراتتون

تجربه کسب کنم.

[ ۸۸/۰۲/۰۹ ] [ 11:28 ] [ مامانی ]

[ ]

این روزا که دخترم داره بزرگ میشه مامانی رو یکم اذیت می

کنه .مامانی کمر درد گرفته ودیگه بلند شدن ونشستن براش سخت

شده وگرنه دخملم خانم مامانی اذیت نمیکنه.

دیروز رفتم براش یه عالمه کتاب خریدم که براش بخونم اخه دخملم

عاشقه  کتاب خونی هست. منم مرتب براش می خونم.قصه های قبل

از خواب خیلی دوست دار . 

[ ۸۸/۰۲/۰۹ ] [ 11:11 ] [ مامانی ]

[ ]

glitterimagesdisney45.gif

[ ۸۸/۰۲/۰۷ ] [ 15:40 ] [ مامانی ]

[ ]

pic138.gif

[ ۸۸/۰۲/۰۷ ] [ 15:39 ] [ مامانی ]

[ ]

cat

به نام خدا 

یکی بود یکی نبود

زیر گنبد کبود

یه گربه ی نازنازی بود

شیطون و اهل بازی بود

زرنگ بود و بلا بود

شکمو و ناقلا بود

از بس که بازیگوش بود

همش دنبال موش بود

کمین می کرد یه گوشه

به هوای آقاموشه

موش می گرفت اون ناقلا

بعدش می خورد ،با اشتها

یه روزی گربه ی ما،

گربه ی شیطون بلا

رو پشت بوم راه می رفت

پایین و بالا می رفت

یه دُکّون ِ قصّابی دید

از پشت بوم پایین پرید

به عشق گوشت تازه

رفت دمِ اون مغازه

یه قصاب سبیلو

با ساطور و با چاقو

گوشتا را تکه می کرد

میذاشت توی ترازو

دهن پیشی پرآب شد

از گشنگی بیتاب شد

میو میو را  سرداد

به قصابه خبرداد:

که من دلم گوشت میخواد

جیگر میخواد دل میخواد

قصابه تا اونو دید

اخمی کرد و دادکشید:

پیشته پیشته گربه ی بلا

برو برو اینجا نیا

من به تو گوشت نمیدم

دل و جیگر نمیدم

پیشی بی صبر و تاب

نگاهی کرد به قصاب

گفت آقای سبیلو

آقای چاق ِ اخمو

گوشت نمیدی دنبه بده

دل نمیدی قلوه بده

قصابه باز دادکشید

هوار و فریاد کشید:

گربه ی بی چشم و رو

گم شو دیگه، برو برو

پیشی حسابی بور شد

رفت و از اونجا دور شد

خسته و سر در گریبون

نگاهی کرد به آسمون

از قصابه خیری ندید

رفت و رو پشت بوم پرید

خسته و زار و ناامید

رو پشت بوم دراز کشید

با خودش می گفت:

حالا که چیزی نخوردم

گشنه و ناشتا موندم

تو دلم میگم:

این گوشتای گندیده

پیف!پیف! پیف!بومیده!

شاید که باورم  بشه

دلم یه کم خنک بشه!

 

[ ۸۸/۰۲/۰۶ ] [ 17:49 ] [ مامانی ]

[ ]

ماه اول:

 • تخمك در رحم كاشته مي‌شود.
 • سلولهاي تخمك براي نقشهاي مختلف متمايز مي‌شوند.
 • مغز و ستون فقرات شكل ميگي رد.
 • با پايان ماه اول تخمك به اندازه يك دانه برنج است.
 • در مادر تغيير خاصي به وجود نيامده است.

 

ماه دوم:

مادر :

 • بزرگ شدن و حساس شدن سينه ها.
 • تكرر ادرار به علت فشار رحم به مثانه.
 • افزايش ترشحات واژن.

كودك :

 • تخمك به اندازه 2.5 سانتي متر طول دارد.
 • مغز و ستون فقرات تقريبا كامل مي‌شود.
 • اندامهاي بدن به صورت جوانه هايي شروع به رشد مي‌كند.

ماه سوم:

مادر :

 • تهوع بامدادي ممكن است بوجود بيايد.
 • اشتها افزايش مي‌يابد.
 • ممكن ايت بي‌حوصله شود.
 • شكم احساس سنگيني مي‌كند.

كودك :

 • هم اكنون تخمك ديگر نام جنين به خود مي‌گيرد.
 • جنين حدود 7 سانتي متر طول دارد.
 • ممكن است به صداها پاسخ دهد.
 • ضربان قلب جنين ممكن است با دستگاه شنيده

 

ماه چهارم:

مادر :

 • شكم برجسته مي‌گردد.
 • آغاز احساس اولين لگدهاي كودك.
 • بيشترين ميزان تغذيه به كودك منتقل مي‌شود.
 • در طول اين ماه استفاده از دارو و دخانيات بيشترين خطر را دارد.

كودك :

 • ممكن است حركت كند و لگد بزند.
 • گسترش ورنيكس (ماده اي كه بر روي پوست جنين براي محافظت از آن بوجود مي‌آيد.)
 • بند ناف ضخيم مي‌شود.
 • جنسيت جنين قابل تشخيص است.

ماه پنجم:

مادر :

 • پر انرژي تر از قبل مي‌گردد.
 • در طول روز به استراحت بيشتري نياز دارد.
 • رحم سنگين مي‌گردد.
 • ممكن است در طول شب گرفتگي ساق پا ايجاد شود.

كودك :

 • جنين حدود 30 سانتيمتر طول دارد.
 • دوره افزايش فعاليت
 • تنفس و دفع ادرار آغاز مي‌شود.

ماه ششم:

مادر :

 • به علت فشار به معده احساس ناراحتي مي‌كند.
 • ورزش به كاهش كمردرد كمك مي‌كند.
 • اشتها هنوز بيش از حد معمول است.

كودك :

 • پوست كودك حالت چروكيده دارد.
 • اگر الان متولد شود نياز به مراقبت و احتياط فراوان دارد.
 • حركات كودك شديدتر مي‌شود.
 • به صداها پاسخ مي‌دهد.

 

ماه هفتم:

مادر :

 • با افزايش وزن در حين ايستادن مراقب تعادل خود باشد.
 • دردهاي كاذب آغاز مي شود.
 • خطوط تيره روي شكم و سينه ها پر رنگ تر مي شود.(ماساژ دادن با روغن هاي مخصوص ممكن است به كم شدن آنها كمك كند)

كودك :

 • حدود 1.250 كيلو گرم وزن دارد.
 • اثر انگشت و بقيه اعضا شكل مي‌گيرد.
 • حركات كمتر مي‌شود.
 • اگر به دنيا بيايد بسيار نارس است.

 

 

ماه هشتم:

مادر :

 • افزايش دفع ادرار.
 • به خاطرفشارهاي كودك تنفس سخت مي شود.
 • سريع خسته مي شود.
 • به استراحت بيشتر نياز دارد.

كودك :

 • كودك كامل شكل گرفته.
 • تغيير وضعيت مي دهد. سر و ته مي شود  موهاي نرم كاهش مي يابد.
 • در صورت تولد احتمال زنده ماندن وجود دارد.

ماه نهم :

مادر :

 • مادر از لحاظ روحي آمادگي زايمان را دارد.
 • افزايش دفع ادرار.
 • بيشتر بايد استراحت كند.
 • دكتر بايد در جريان همه انقباضات قرار گيرد.

كودك :

 • داشتن شرايط كامل براي تولد.
 • ريه ها براي اينكه خودشان عمل دم و بازدم را انجام دهند آماده مي شوند.
 • چربي بدن حرارت را تنظيم ميكند.
 • سيستم ايمني براي مبارزه با عفونت آماده ميشود.

 

 

 

 

[ ۸۸/۰۲/۰۶ ] [ 17:33 ] [ مامانی ]

[ ]

امروز میخوام از نی نی نازم که دختر بگم.

دختر گل من تازه امروز ۲۳هفتش هست و به صداها عکس العمل نشون میدی.فکر میکنم دخملم با

هوش باشه اخه بابایی که کارمند بانک تصمیم به ادامه تحصیل گرفته از اونجایی که وقت نداره درس

بخونه و مامانی کارشناس ریاضی مامانی درسای بابا رو می خونه وخلاصه ها رو مده بابایی وقتی

ریاضی می خونم دخملم تکون می خوره جالبش اینه که وقتی می پرسم یاد گرفتی با تکونهاش می

فهمونه که یاد گرفته .

دخمل گلم به شعر وداستان هم علاقه داره.یه چیزه جالب بگم وقتی یه روحانی میبینم اینقدر تکون

میخوره.بقول بابای عاشق اخونداست.

یکم هم لوسه وقتی موقع خواب تکون می خوره صبح که شکایتش به بابایی می کنم قهر میکنه و یه

مدت تکون نمیخوره تا نگی بهش بخشید وقتی معذرت خواهی کردی اون وقت بعد از ۵دقیقه شروع به

تکون خوردن می کنه.

حالا بنظر شما دخترم باهوش ولوسه یا نه؟

[ ۸۸/۰۲/۰۶ ] [ 16:0 ] [ مامانی ]

[ ]

سلام شب همگی بخیر

نمیدونم از کجا وچطور شروع کنم.بذارید اول یکم از خودم بگم:

اکرم هستم ۲۷ساله وهمسرم امیر ۲۹ساله یک زوج شاد که ۴سال هست زیر یک سقف زندگی می کنیم

۲تا بچه سقط کردم.بعد از کلی نظر و نیازودکتر ازمایش فهمیدیم که بنده که باردار میشدم از بس خودم تقویت می کردم غلظت خون گرفتم و این عامل سقط می شده

اما حالا که به خواست ولطف خدا باردار شدم دیگه مثل قبل خودم تقویت نمی کنم وشکر خدا هم من خوبم هم نی نی .

حالا می خوام خاطرات و اطلاعات پزشکی و همچنین شعرها وداستانهای کودکانه و معرفی یکسری کتاب  را براتون بنویسم.

[ ۸۸/۰۲/۰۴ ] [ 23:58 ] [ مامانی ]

[ ]

[ ۸۸/۰۲/۰۱ ] [ 20:12 ] [ مامانی ]

[ ]

[ ۸۸/۰۲/۰۱ ] [ 20:10 ] [ مامانی ]

[ ]

[ ۸۸/۰۲/۰۱ ] [ 20:1 ] [ مامانی ]

[ ]

 

جُُم جُمک

(کودک مشت هاي گره کرده خود را بر روي مش هاي بزرگسال مي گذارد و در موقع شعر خواندن هردو تن مشت هاي خود را حرکت مي دهند)

جم جمک برگ خزون
مادرم زينب خاتون
گيس داره قد کمون
از کمون بلند تره
از شبق مشکي تره
ها جستم و واجستم
تو حوض نقره جستم
نقره نمکدونم شد
حاج علي به قربونم شد

[ ۸۸/۰۲/۰۱ ] [ 16:23 ] [ مامانی ]

[ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،